poważna depresja

Zimowa chandra może zamienić się w depresję

Osoby, które lubią słońce i ciepło, zimą mają ogromne problemy z funkcjonowaniem. Nasz klimat jest bardzo uciążliwy dla osób lubiących słońce. W zasadzie już od jesieni pogoda na dworze potrafi skutecznie zniechęcać do intensywnego działania. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że za zimową chandrą może iść poważna depresja. Depresja jest bardzo poważną chorobą natury psychicznej, której bardzo trudno jest się pozbyć. Jeśli więc czujemy ogromne przytłoczenie długo utrzymującą się zimą to lepiej od razu zacząć działać, żeby nie poddać się depresji. Tym bardziej, że depresja to stan, który atakuje nagle i zdecydowanie.

Depresja ma dziesiątki twarzy

Trudno jest właściwie odróżnić depresję od silnego przygnębienia. Wykończenie jesienią i zimą może się wydawać przygnębieniem, ale granica pomiędzy depresją a przygnębieniem jest bardzo cienka. Depresja to przede wszystkim utrata sensu i radości życia. Jeśli wszystko widzimy w szarych barwach i nie mamy chęci dosłownie na nic to może to być poważny objaw depresji jako choroby. Nie mniej depresją można też nazywać długotrwałe przygnębienie, ponieważ termin ten jest bardzo uniwersalny. Depresja może nam się wydawać poważna, ale może to być tylko dłuższe przygnębienie. Wtedy potrzebny jest tylko pozytywny bodziec, który zachęci do działania. Poważna depresja może być spowodowana na przykład jakimś tragicznym wydarzeniem w naszym życiu. Śmierć bliskiej osoby albo rozwód to jedne z najczęstszych powodów takiego właśnie stanu psychicznego.

Depresja jest trudna do zwalczenia

Najtrudniejsze w depresji jest to, że tak trudno z nią zwyciężyć. Jeśli mówimy o chorobie, jaką jest depresja, to przede wszystkim najważniejsza jest pomoc psychologiczna. Osoba, której depresja nie jest tylko przygnębieniem, musi mieć wsparcie u najbliższych sobie osób. Niektóre przypadki tej choroby są naprawdę bardzo ciężkie, a chorym nie chce się niczego. W związku z tym ogromną rolę odgrywają właśnie bliskie osoby i rodzina. Depresja osoby chorej na pewno odbije się na jej rodzinie i bliskich, ponieważ to na nich spoczywa odpowiedzialność za udzielenie niezbędnej pomocy osobie chorej. Depresja może powodować totalną niechęć do życia, więc trzeba pokazać chorej osobie na nowo jakiś cel, dla którego warto żyć. Nie bez znaczenia w tej chorobie jest też pomoc terapeutyczna i uczestniczenie w grupie wsparcia. Nikt tak dobrze nie zna tej choroby jak osoby, które ją pokonały. Takie osoby najczęściej bardzo chętnie pomagają innym, bo wiedzą jak ciężką chorobą jest właśnie depresja. Należy więc bardzo uważać, żeby nie dać się przytłoczyć długo utrzymującej się zimie.

Dodaj komentarz