piękne włosy u dziewczyny

Włosy – rodzaj i pielęgnacja

Zadbane lśniące włosy to atrybut kobiecości, wypielęgnowane zwracają uwagę i dodają uroku. Włosy zdrowe nie sprawiają problemów – miękkie i lśniące nie plączą się i łatwo ułożyć z nich fryzurę. Jeżeli jednak nie jesteś, szczęśliwą posiadaczką takich włosów to warto, zadbać o ich pielęgnację i przywrócić im zdrowy i ładny wygląd.

Włosy rosną przez całe życie – ulegają ciągłemu wypadaniu i odnowie. Każdej doby tracimy od 80 do 100 włosów. Wzrost włosów oraz ich wygląd to sprawa indywidualna, na ich kondycję ma wpływ nasza dieta, stan naszego zdrowia oraz pielęgnacja i zabiegi, jakim są poddawane. Kolor włosów zależy, od zawartości pigmentu – melaniny (barwnik decydujący o kolorze włosów) – zanik barwników powoduje siwienie włosów.

Rodzaj włosów i pielęgnacja

◽ Włosy normalne – są zdrowe, lśniące i puszyste. Nie poddawane zabiegom fryzjerskim farbowaniu, rozjaśnianiu itp. są puszyste, śliskie i nie wymagają specjalnych zabiegów regeneracyjnych. Pielęgnacja takich włosów jest prosta i mało absorbująca – włosy powinny być myte 2–3 razy w tygodniu (w zależności od potrzeby) delikatnym nawilżającym szamponem, po umyciu zalecana jest lekka odżywka. Żeby, utrzymać ich dobrą kondycję należy chronić włosy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi: słońce, wiatr, mróz przesuszają, włosy dlatego istotne jest, nawilżanie włosów i ochrona.

◽ Włosy suche – zwykle się elektryzują, są szorstkie, sztywne, często się kruszą i łamią. Suchość włosów może być spowodowana niewłaściwą pielęgnacją i źle przeprowadzanymi zabiegami farbowania, rozjaśniania lub uwarunkowana genetyczne. Osoby posiadające suche włosy powinny ograniczyć do minimum stylizację fryzury na gorąco – lokówką lub prostownicą. Temperatura i gorące suche powietrze jeszcze bardziej osłabiają i przesuszają włosy. Stosując, suszarkę do włosów należy, ustawić ją na chłodny nadmuch – chłodne powietrze pomoże wystylizować fryzurę i wysuszy, włosy nie przesuszając, ich jednocześnie. Do pielęgnacji włosów suchych wskazane są produkty regeneracyjne, nawilżające i wygładzające. Po każdym umyciu włosów zalecane jest używanie odżywki i maski. Preparaty te nawilżą i wygładzą włosy oraz ułatwią ich rozczesanie – uzupełnieniem pielęgnacji będą odżywki np. w sprayu niewymagające spłukiwania.

◽ Włosy przetłuszczające się – są tłuste, szybko tracą, świeżość po umyciu a fryzura nie trzyma, się zbyt długo. Osoby borykające się z problemem szybkiego przetłuszczania się włosów często też mają problem z łupieżem – przyczyną może być niewłaściwa dieta, hormony, źle dobrana pielęgnacja lub uwarunkowanie genetyczne. Pielęgnacja włosów przetłuszczających polega na stosowaniu produktów o działaniu przeciwłojotokowym, antybakteryjnym, antyseptycznym i łagodzącym. Produkty do pielęgnacji powinny zawierać wyciągi roślinne np. pokrzywę, czarną rzepę, łopian, aloes oraz biosiarkę i łagodzącą alantoinę. Włosy mogą być myte codziennie lub co drugi dzień w letniej wodzie. Przy tego typu włosach nie zaleca się noszenia szczelnego nakrycia głowy i suszenia gorącym powietrzem – temperatura wzmaga pracę gruczołów łojowych.

Prawidłowa pielęgnacja włosów jest istotnym elementem pomagającym utrzymać włosy w dobrej kondycji. Odpowiednio dobrane kosmetyki zgodnie z rodzajem włosów ułatwiają oczyszczanie i stylizowanie fryzury. Dobierając, preparaty do pielęgnacji włosów należy, kierować się ich kondycją i rodzajem – nieodpowiednio dobrane preparaty mogą negatywnie wpłynąć na stan włosów. Wybierając, się na plażę lub spacer zimową porą należy, pamiętać o ochronie włosów przed czynnikami zewnętrznymi. Zarówno wysoka, jak i niska temperatura działa niekorzystnie na kondycję włosów. Letni kapelusz na plaży i przewiewna czapka na spacerze dodadzą nam uroku i pomogą uchronić włosy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Dodaj komentarz