szumy uszne a depresja

Szumy uszne – co warto o nich wiedzieć?

Brzęczenie w uszach lub też uczucie „dzwonienia” w nich, w chwili gdy brak bodźców akustycznych w otoczeniu człowieka mającego takie objawy, określa się mianem szumów usznych. Są one zazwyczaj związane z nieprawidłowościami związanymi z aktywnością nerwową w drogach słuchowych. Miejscem, w którym generowane są owe szumy, jest ślimak znajdujący się w uchu wewnętrznym.

Szumy uszne mogą mieć charakter szumów obiektywnych lub subiektywnych. Zdecydowanie rzadziej spotykane są szumy uszne obiektywne, które powstają pod wpływem bodźców akustycznych. Są to zazwyczaj szumy pochodzenia mechanicznego oraz naczyniowego, których głównym powodem jest zjawisko kurczenia się mięśni stawu skroniowo – żuchwowego. Leczenie obiektywnych szumów usznych wymaga wykonania zabiegu chirurgicznego.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku szumów usznych subiektywnych. Zazwyczaj są one związane z innymi uszkodzeniami słuchu. Przyczyną takich szumów mogą być również niektóre choroby drobnoustrojowe. O ile w przypadku szumów usznych obiektywnych bodźce akustyczne są odbierane również przez osoby trzecie, to w tej sytuacji szumy powstają bez udziału takich bodźców. Leczenie szumów usznych o charakterze subiektywnym jest sporym wyzwaniem, nawet dla współczesnej medycyny. Możliwości zastosowania środków farmakologicznych są tu znacznie ograniczone. Z innych metod leczenia, oprócz specjalnych leków, stosowane są takie techniki, jak akupunktura czy też biostymulacja laserowa.

Dodaj komentarz